metal FGK330-6R/FGK450-6R six/6 rollers laminator machine six/6 rollers laminating machine
YIXING CITY HUAFENG PLASTIC CO., LTD
Contact Now
Place of Origin : CHINA
Brand Name : FGK
Certification : CE
Model Number : A4 A3
MOQ : 5 PCS
Packaging Details : STANDARD EXPORT PACKING
Delivery Time : W'IN 20 DAYS AFER RECEIVED YOUR DEPOSIT
Payment Terms : TT
Supply Ability : 5000PCS/MONTH
Materials : metal
model : FGK330-6R/FGK450-6R
laminating thickness : ≤1mm
Laminating Speed : 0.3-1.5M/min
Heating Method : Hot Roller Heating
Roller Number : 6 (4 heated)
Contact Now
Whatsapp or Wechat:008613961531253
6 Rollers Laminator
Features:
>>Hot roller heating technology
>>Reverse button removing jammed films
>>Hot and cold lamination for different usage
>>Digital display system
>>Adjustable temperature and motor speed according to different material
Model FGK330-6R FGK450-6R
Laminating Width ≤330mm ≤450mm
Laminating Thickness ≤1mm
Laminating Speed 0.3-1.5M/min
Laminating Temperature ≤160℃
Control System 8-bit microprocessor
Roller Number 6 (4 heated)
Power Supply (Optional) AC 110,120,220-240V/50,60Hz
Power 1150W 1550W
Dimensions 550×295×135 mm 670×295×135 mm